Hamilelik

Gebelikte Mutlaka Demir Takviyesi Alın

Bayanların en hassas dönemlerinden olan gebelik sırasında düzenli beslenmek oldukça önemlidir. Özellikle bebeklerin annenin maruz kalabileceği rahatsızlıklardan etkilenmemesi için bazı takviye besinler gerekebilmektedir. Bu nedenle özen gösterilerek dikkat edilmesi gereken bir dönemdir gebelik.

Gebelikte Mutlaka Demir Takviyesi Alın
Gebelikte Mutlaka Demir Takviyesi Alın

Gebelik esnasında annelerde kansızlık fazlaca baş gösteren bir durumdur. Kansızlık türlerinden demir eksikliği anemisi fazlaca karşılaşılan bir durumdur. Uzmanlar tarafından yapılan bazı araştırmalarda annelere gebeliğin on altıncı haftasından sonra demir takviyesi yapılması gerektiğini söylüyorlar. Bu sayede kansızlığın önüne geçilebilineceği vurgulanıyor. Demir eksikliği bazı sorunları da beraberinde getirebiliyor. Özellikle erken doğum riskini artırması demir eksikliğinin en önemli etkisi olarak gösteriliyor. Kansızlığında en büyük etkeni olarak gösterilen demir eksikliği gebelik sürecinde daha fazla demire ihtiyaç duyulması nedeniyle eksiklik ortaya çıkabiliyor.

Demir Takviyesi İle Açığı Kapatın

Hamilelik dönemlerinde bayanların kan hacimlerinin artması ve bebeklerin doğum sonrası ihtiyaçları olan demirin depolanması nedeniyle gebelik sırasında demir ihtiyacı artıyor. Bu ihtiyacın arması da kansızlığa neden olabiliyor. Bu nedenle gebeliğin on altıncı haftasından itibaren demir takviyesi yapılarak bu durumun önüne geçilebiliniyor.

Gebelikte Demir Alımı
Gebelikte Demir Alımı

Demir ihtiyacınızı karşılamak için belirli besinlerin tüketilmesi yardımcı olacaktır. Yumurta, badem, kırmızı et, ceviz, fındık, pekmez, keçi boynuzu ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz. Ayrıca alınacak C vitaminleri de sizlere faydalı olacağından portakal, limon, maydanoz gibi C vitamini bakımından zengin besinlerin tüketilmesi de yararlı olacaktır. Özellikle çalışan bayanların bu durumlara fazlasıyla dikkat etmesi gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu