Hamilelik

Gebelikte Hepatit B Aşısı Yapılmalı mıdır?

 

Bebek için ciddi bir sağlık sorunu oluşturan Hepatit B için aileler, gebelikte bunun aşısını yaptırmak gerekir mi sorusunu yöneltir.

Hepatit B Nedir?

Kanla ve cinsel yollarla bulaşan Hepatit B virüsü doğum sırasında da çocuğa geçer. Hepatit B taşıyıcı olan bir kadın gebe kaldığında doğum esnasında ya da doğumdan sonra emzirme sırasında virüsü bebeğine de bulaştırır.

Hepatit B aynı grip belirtileri gibi kişilerde bir takım belirtiler gösterir. Kimi zaman tedavi ile iyileşir. Kimi zaman da kişiler taşıyıcı olur. Ancak Hepatit B virüsü buluşan her kişi taşıyıcı olacak diye bir kural da söz konusu değildir. Hepatit B aşısı ile kişiler tedavi edilir. Ancak burada merak edilen soruların başında gebelik döneminde de bu aşının yapılıp yapılmayacağıdır.

Hepatit B Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Hepatit B aşısı bir aşılama programlama sürecidir. Bu nedenle de gebelikte Hepatit B aşısı yapılmalı mıdır? Sorusuna iki farklı cevap verilir. Eğer ki aşılama programına gebelikten önce başlanırsa; kalan dozların mutlaka gebelikte de tamamlanması gerekir. Bu durumda herhangi bir sorun olmadan Hepatit B aşısına devam edilmesi uzmanlar tarafından önerilir.

Hepatit B aşısı gebelik dönemi sürecinde yapılması gereken aşılar arasında yer almaz. Genellikle risk grubu olan hamilelerin bu aşıyı yapılması gerekir. Gebelik sürecinde Hepatit B riski taşıyan kişiler ile temas eden kadınlar, aşı yapılması gereken grup arasına girer. Bu nedenle de risk grubu ve aşılama programı devam eden gebeler bu aşıyı yaptırmalıdır. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçiren kadınların Hepatit B aşısı yaptırmasına da gerek yoktur. Hepatit B aşısının anne ya da bebek için olumsuz bir durumu bulunmaz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu