Hamilelik

Gebelikte Depresyona Girme Sorunları

Gebelikte görülen depresyon sorunları ileriki dönem için oldukça olumsuz etkileri olabileceğinden bu sorunlara karşı gerekli önlemler alınmalıdır.

Gebelik dönemi her kadın için farklı belirtileri olan bir dönemdir. Ve her kadında bu dönemin belirtileri oldukça farklılık göstermektedir. Öncelikli olarak gebelik dönemi bayanların en hassas oldukları dönem olduğu için bu dönemde manevi ve psikolojik destek oldukça önemlidir. Çünkü bu dönemde kadınların önemli bir kısmında çeşitli depresyon sorunları görülmektedir. Hatta çoğu zaman kadınların geçirdikleri depresyonun farkına bile varılmamaktadır. Ama aslında bu depresyon hem anneye hem de karnında ki bebeğe olumsuz anlamda çok büyük etkileri olmaktadır.

Hatta çocukluk döneminde sorunlu ve problemli çocukların annelerinin hamilelik döneminde çeşitli depresif sorunlar yaşadığı anlaşılmaktadır. Bilindiği gibi çocuklar annelerinin hamilelik esnasında yaşadıkları tüm duygusal deneyimleri yaşamaktadırlar. Ve yaşanılan olumsuz durumlar bu sebeple bebeğe de geçmektedir. Bu sebeple anne adaylarında görülen depresyon durumlarında doktora başvurulmalı ve verilecek manevi destekle bu durum fazla ilerlemeden atlatılabilmelidir.

Hamile Bayanların Depresyona Girme Nedenleri

Hamilelik döneminde depresyona giren bayanların bazı sebeplerden ötürü böyle bir durumla karşılaşmaktadırlar. Hamile bayanların depresyona girme nedenleri ise şu şekildedir;

  • Hamilelikten önce çeşitli depresyon sorunları olan bayanların hamilelik döneminde depresyona tekrar girme durumu oldukça olası durumdadır
  • Anne adaylarının psikolojik olarak anne olmaya tam olarak kendini hazır hissetmediklerinde bu durum üzerlerinde baskı oluşturarak depresyona sokabilmektedir.
  • Özellikle hamile kalan bayanların yaşı küçük ise gerekli sosyal olgunluğa erişemediği için bu durumun üstesinden gelemeyebilmektedirler
  • Evliliklerini sorunlu olan bayanla hamilelik döneminde daha duygusal oldukları için yaşanılan evlilik sorunları kişide depresyona nende olabilmektedir.
  • Evlilik ortamında yeterli huzurun olmaması durumunda anne adaylarını oldukça tedirgin etmekte ve bu durum depresyona sebep olmaktadır.
  • Anne adayları hamilelik sürecinde çevreden gerekli desteği görmediğini düşündükleri durumlarda depresyona girmektedirler.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu