Hamilelik

Gebelikte Ağlama Krizleri Neden Olur

Kadınlar, hamilelik dönemi ile birlikte bir takım değişiklikler içerisine girer. Genellikle hormonal değişiklikler fiziksel anlamda da anne adaylarında pek çok değişiklik oluşturur. Ancak anne adaylarının bu dönemde yaşadıkları değişiklikler sadece fiziksel değişiklik değildir. Aynı zamanda da psikolojik değişiklik de gebelik döneminde oldukça ortaya çıkar.

Gebelik döneminde ortaya çıkan hormonlara alışmak kimi zaman gebelerin psikolojik olarak da bir takım değişiklikler içerisinde bulunmasına neden olur. Anne adayı ile yakından ilgilenerek, psikolojik etkilerin azaltılması sağlanır. Bunların başında da hamilelik dönemindeki ağlama krizleri gelir.

Ağlama Krizlerinin Sıklığı Önemlidir

Gebelik döneminde anne adayların hormonları son derece yüksek bir seviyededir. Bu durum da anne adayının sürekli olarak hassaslaşmasına neden olur. Belirli zamanlarda çok küçük bir olay karşısında bile anne adayının ağlamasının asıl nedeni budur. Anne adayı aşırı hassas olduğu için kimi zaman ağlama krizleri ile karşı karşıya kalır. Bu durumda da ağlamanın olması gereken bir durum olup olmadığı konuşulur.

Duygusal olarak o an kendini yalnız, üzgün ya da endişeli hisseden anne adayı ağlayabilir. Bu oldukça normal bir durumdur. Ancak burada önemli olan ağlama krizlerinin sıklığıdır. Anne adayı çok nadir bu davranışı gösteriyor ise bunda herhangi bir sorun da söz konusu değildir. Sürekli tekrarlandığında bir sorun vardır.

Anne adayı sürekli kendini mutsuz ve yalnız hissediyorsa; bu durum artık depresyon belirtisi olarak değerlendirilir. Bu durum içerisinde olan anne adaylarının mutlaka bir uzmandan yardım alması gerekir.

Ağlama Krizlerinin Bebeğin Sağlığına Etkisi

Kadınların merak ettiği soruların başında da ağlama krizlerinin bebeğin sağlığına etkisi ne durumdadır. Hamilelik dönemi ağlama krizleri nadir bir şekilde oluyorsa bebek zarar görmez. Ancak sık bir şekilde oluyorsa; bebek de bu durumdan etkilenir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu