Hamilelik

Gebelik Dönemi Obezitesinin 8 Tehlikesi

Obezite, her hastalığın altından çıkıyor. Özellikle hamileler için büyük risk yaratan obezite, bebek ölümlerini ve erken doğum riskini arttırmaktadır. Gebelikte ne kadar kilo fazlası olursa, anne için komplikasyon riski o kadar fazla olmaktadır. Gebelik dönemindeki obezite 8 tehlikeye işaret etmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Düşük: Normal bir gebelikte 12 haftadan önce düşük olma riski %20’dir. Ancak obez gebeliklerde bu oran %25’e çıkmaktadır.

2-Gestasyonel Diyabet: Fazla kilosu olan bir gebe, sağlıklı gebeliklere göre 3 kat daha fazla gestasyonel diyabet riski taşımaktadır.

3-Preeklampsi ve yüksek tansiyon: Fazla kilosu olan gebeler yüksek tansiyon ve preeklampsi riskini daha fazla taşıyacaklardır.

4-Tromboz: Aşırı kilosu olmayan gebeler ya da aşırı kilosu olan bütün gebeler tromboz riski taşımaktadır. Ancak kilo arttıkça pıhtı ve varis oluşumu da aynı doğrultu da artmaktadır.

5-Kilolu olan gebelerin doğumu sırasında, bebeklerin omzu takılabilir. Bu sebeple anne güç bir doğum gerçekleştirebilir.

6-Doğum sırasında kan kayıpları daha fazla oluşur.

7-Annenin kilolu olması bebeğe de yansıyabilir. Kısacası, bebekler normalden daha fazla kilolu olarak doğabilir.

8-Obez gebeliklerde, gebeliğin 37. haftasından önce erken doğum risklerinde artış gözlemlenebilir. Aynı zamanda doğumda anormallikler ve ölü doğumların riskleri de artabilir.

Kilolu gebeliklerde, doğum komplikasyonları meydana gelebilir. Aynı zamanda doğumlarda müdahaleler olabilir. Bu sebeple kilolu gebelerin doğumlar, tam teşekküllü bir hastanede gerçekleşmelidir.

Fetal Anomali

Her bebekte rastlanabilecek anormallikler, obez gebeliklerde daha sık görülebilmektedir. ABD de kitle endeksi 30’un üzerinde olan gebelerde daha detaylı ultrasonografiler istenmektedir. Kilolu gebeliklerde anormallikleri yakalamak zor olabilir. Burada belirtilen anormalliklerden bazıları: Uzuv eksikliği, spina, bifida, hidrosefali vb. Annenin mutlaka hamilelik süresinde kilo alımını dengelemesi şarttır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu