Sağlık

Evde Hemoroit Tedavisisi

Evde hemoroit tedavisi uygulamalarından en etkili birkaç tanesini sıralamak gerekirse: Ilık suyla hemoroit banyosu, yapılabilir. Yada bir küvet ya da leğen içine ılık su konularak içine 15-20 dakika kalacak şekilde oturulmalıdır.  Bu uygulamanın hemen ardından sorunlu olan bölgeye soğuk buzla kompres uygulanabilir. Gün içerisinde bir kaç defa  sorunlu bölgeye soğuk kompres uygulamak, sıcak su torbası üzerine oturmak sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır.  Acı biber ve baharatlı yiyecekleri tüketilmesi mümkünse tamamıyla durdurulmalı beslenmeye dikkat edilmelidir.

Evde İlaçla Hemoroit Tedavisi

Evde İlaçla Hemoroit Tedavisi evde ilaçla yapılacaksa, bunun için fitil olarak satılan çeşitli basur ilaçları kullanılabilir Basur nohut büyüklüğünde anüs çevresinde ise Evde hemoroit tedavisi olarak procto glyvenol’ fitil şeklinde olan bu  ilaçlardan  en etkilisidir diyebiliriz. Şişlik, kanama,ağrı gibi şikayetleri azalmasına yardımcı olur.Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirerek baharatlı ve acı besinler yerine mercimek,nohut,barbunya brokoli ,kepekli ekmek,lif oranı  yüksek besinler tüketebilirsiniz. Uzun süreli oturmak zorunda iseniz altınıza yastık gibi bir destekler konulabilinir. Günlük alınan sıvı miktarını arttırarak günde en z 2-3 litre su içilmelidir.

Evde Bitkisel Yöntemler İle Hemoroit Tedavisi

Kudret narı da basura  iyi gelen bitkilerden bir  tanesi olan tam olgunlaşmış kudret n narı meyvesinin  içerisindeki kırmızı çekirdekleri çıkarıldıktan sonra tahta bir havanda dövülerek  cam bir kavanoza konulur. Üzerine bal ve zeytinyağıyla ilave edilerek birkaç saat   bekletilir. Macun kıvamını aldıktan sonra bu karışım sabah akşam aç karnına bir yemek kaşık alınarak da kullanılabilir. Y ada hariçten Bu rahatsızlığın olduğu bölgeye sürülerek de bu macun kullanılabilir.

Bitkisel Yöntem

Ava koda: Evde hemoroit tedavisi uygulamalarından bitkisel bir yöntem olan ava koda  hemoroit bölgesine ve çevresine sürüldüğü zaman ağrıyı kesme yönünden etkilidir.

Hindistan cevizi basur ağrısını dindirme özelliği olduğundan bu hastalık için uygun bir bitkisel bir yöntem olarak tercih edilebilinir.

Güvercin Ağacı  Bitkisi: Ağrıları yatıştırıcı özelliği olan ve basur tedavisi için önerilen bir bitki olan güvercin ağacı bitkisi krem haline getirildikten sonra  sorunlu bölgeye uygulanır. Ağrı,kaşıntı,kanama,şişkinlik gibi şikayetlere iyi geldiği bilinmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu