Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Doğallık: Cottagecore Akımı

Ev dekorasyonunda doğallık arayanlar için ön plana çıkan bir akım olan cottagecore akımı söylenebilir. Bizde bu yazımızda Cottagecore Akımını ele aldık.

Ev dekorasyonunda doğallık son dönemlerde ön plana çıkan bir dizayna dönüşmüş durumda. Özellikle doğallık daha önceden popüler olan bir akımdı. Ancak bir süredir modern ve renkli içeriklerle dekorasyon anlamında çokça değişim yapılmaya başlandı. Bu alanda artık doğallığa doğru bir geri dönüş de başladı. Özellikle buna da akım olarak cottagecore akımı denilmektedir.

Cottagecore Akımının Özü

Cottagecore akımı 2021 yılı itibari ile ön plana çıkmaya başlanan ve en çok uygulanan akım oldu. Bu akım ile bir öze dönüş de gerçekleşti. Cottagecore akımı ile eskilerde ön plana çıkan ev dekorasyonu bugünün modern yapıları ile birleşip ortaya konmaktadır. Ancak eskinin klasik desenleri ve görünümü burada ön plana çıkmaktadır. Burada özellikle eskinin sade yapılarını görmeniz mümkün. Eski ev içi dekorasyonlarını incelediğiniz zaman daha sade ve klasik olan dekorasyonlar öne çıkar. İşte bu dekorasyonlar bugün de çokça uygulanmaya başlandı. Ev içinde daha sıcak ve samimi bir ortam yaratılması için bu tür dekorasyonlara önem verilir. Buradaki asıl amaç ev içinde sadelikle birlikte sıcak bir ortamın da hakim olması amaçlanır. Bu yüzden geçmişin dokuları tekrar ev içi dekorasyonu alanında uygulanmaya başlandı.

Doğallıkla Özdeşleşen Cottagecore Akımı

Cottagecore akımı doğrudan doğallığı içine alır. Oldukça maskülen olan bir yapı dekorasyonunu burada amaçlar. Doğallığı yansıtan cottagecore akımı ile karmaşık ve çok göze batan renkler işlenmez. Burada daha sade ve açık tonlara sahip renkler ön plana çıkar. Bu renklerin yanı sıra ise eşyalarda da bir takım değişmeler yaşanır. Genelde çok süslü püslü eşyalar kullanılmaz. Daha sade ancak şık olan eşyalara yer verilir. Bu eşyalar ile ev içinde samimi bir ortamın ön plana çıkması amaçlanır. Modern yapılar genelde arka planda tutulur. Bugün modern yapı yerine geçmişin havasını yansıtan yapılara yer verilir. Cottagecore akımının özü de doğallıkla birleşip bütünleşen ve bu doğallığı yansıtan renk ve eşyalara yer verilmesidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu