Sağlık

Erken Ergenlik Tedavi Edilmezse…

Sağlıksız ve hormonlu gıdalar çocukların gelişimini de bozdu. Erken ergenlik kavramı birçok aileyi zor durumda bıraktı.

Endokrinoloji uzmanları erken ergenliğin çocukta boy kısalığından psikolojik sorunlara kadar birçok probleme neden olabileceğini söylüyor. Erken ergenlik tedavi edilmezse boy kısalığının yanında birçok uyum sorununa da neden olabiliyor.

Genelde 9 yaşından önce ergenlik belitilerinin başlaması ergen ergenlik durumuna işaret ediyor. Ancak bu belirtilerin bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Farklı yaşlarda görülen belirtilerin kızlarda meme bölgesi ve kıllanma erkeklerde ise kıllanma ve bıyıkların çıkması gibi gözle görülebilir süreçleri oluyor.

Bu durum kız ve erkek çocuklarda farklı yaşlarda görülse de 9 yaş öncesinde görülen bu durumun kontrol altına alınması gerekir. Doğru tedbirlerin alınması ve çocuğun bilinçlendirilmesi bu süreçte büyük bir önem kazanıyor. Gerekirse pedagojik destek de alınabiliyor.

Obezite Erken Ergeliğe Neden Olabiliyor

Günümüzde sağlıklı beslenme fikri popüler olsa da hormonlu gıdalar ve sağlıksız beslenme şekli nedeniyle birçok problem yaşanmaktadır. Bu etkenler kişinin erken ergenliğe girmesine neden olabilir.

Erken ergenlik kızlarda durdurulması gereken bir hormonal durumdur. Bu yüzden aşırı kıllanma ve adet düzensizlikleri yaşanmaması için bu sürecin hekim kontrolünde ilerlemesi gerek. Ergenlik belirtilerinin biri ya da bir kaçının bir arada görüldüğü durumlar vardır. Bu belirtileri incelemek ve en ufak bir detayda endişelenmek oldukça gereksizdir.

Endişelenmeyin

Ebeveynler çocuklarında erken ergenlik belirtileri görüyorsa endişelenmemeli ve müdahale edilmesi gereken bu sorunu ortadan kaldırmak için endokrin hekimlerinden yardım almaktadır. Özellikle 7 yaş öncesi çocuklarda gözlenen erken ergenliğin tedavi edilmesi son derece önemlidir. Hızlı ilerleyen bu durumun önüne geçmek mümkündür. Bu yüzden panik yapmayın ve müdahaleyi yaparak çocuğunuzu da rahatlatın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu