Hamilelik

En Sağlıklı Doğum Şekli Nedir?

Tıp ve bilim alanında gelişmeler nedeniyle anne adayları ‘’En sağlıklı doğum nedir?’’ sorusuna cevap aramakta, bu konuda karar verme aşamasında oldukça zorlanmaktadır. Bazı anne adayları bebeği ve kendi sağlığı için normal doğumu en sağlıklı doğum şekli kabul ederken, bazı anne adayları ise sezaryen doğumu en sağlıklı doğum şekli olarak kabul etmektedir. Hamilelik döneminde yaşanan duygu gelgitleri nedeni bir yandan, bebeği ile korku ve endişelerden bir yandan anne adayında sık sık karar değişikliğine neden olmaktadır.

En Sağlıklı Doğum Şekli Nasıl Belirlenmelidir?

Doğum zamanı yaklaştıkça anne ve baba adayları, ciddi bir araştırma içine girerek ve yakın çevrelerinden tavsiye alarak doğum şekli için karar vermeye çalışırlar. Aslında her iki doğum şeklinin de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Burada karar verirken en büyük destek hamilelik dönemi boyunca takibi yapan ve sürecin başrolü olan doktor ile birlikte karar verilmesidir.

Hamileliğin 36-37. haftasında, hamileliği takip eden doktor ile birlikte durum değerlendirilmesi yapılarak, doğum şekli için karar verilir. Normal doğum, anne ve bebek açısından en sağlıklı doğum şekli olup, bazı kriterler değerlendirildikten sonra sorun tespit edilmezse normal doğum için karar verilmesi gerekir.

Normal doğum için karar verilebilmesi için öncellikle anne adayının vajinal muayenesi yapılarak çatı genişliği kontrol edilmelidir. Çatı dar ise, bebeğin sağlığı için normal doğumda kararından vazgeçilmelidir. Bunun dışında; 37. Haftada bebeğin normal doğum için uygun şekle gelip gelmediğine bakılır. Bebeğin baş aşağı dönmüş olmuş olması gerekir. Aynı zamanda bebek 4000 gramın altında ve rahim ağzını kapatmıyorsa normal doğum yapabilmek ortamın hazır olduğu gözlemlenir. En sağlıklı olan doğum şekli olarak, normal doğum kararı verilir. Normal doğum için 40 hafta +7 gün kadar beklenebilir.

Genellikle anne adayları, doğum için tedirgin ve başaramayacağını, bebeğine zarar vereceğini düşünerek sezaryen doğum tercih etmektedir. Fakat bebek ya da anne adayının sağlığına yönelik bir sorun söz konusu değilse, doktor tarafından anne rahatlatılmalı ve normal doğum için ikna edilmelidir. Doğum sancısından korkan anne adaylarına, epidural anestezi yönteminden bahsedilerek, normal doğum için ikna edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu