Ekonomi

En Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

 

Ülkemizde tüketiciler ev alırken eksik paralarının tamamladıkları konut kredileri faiz oranlarında son dönemde büyük değişiklikler olmuştur.

Ülkemizde en güncel konut kredisi faiz oranları bankaların kendi internet sitelerinde yer almaktadır. Günümüzde bazı siteler en uygun krediyi size göstermek amacıyla tüm bankalardan aldığı kredi verileri ile hizmet sunmaktadır. Ama bu durum bankaların sürekli güncellediği konut kredisi faiz oranları ile yanıltıcı olabilmektedir. Bundan dolayı ev kredisi çekmek isteyenler bu anlamda ülkemizde aktif olarak hizmet veren bankaların internet sitelerini gezerek aynı miktar ve vadedeki kredi oranlarını karşılaştırmalı ve en iyi şartlardaki seçenekleri değerlendirmelidir.

Ülkemizdeki konut kredisi faiz politikası ülkenin ekonomik durumu ile yakından ilgilidir. Yani ekonomik göstergeler ve risk unsuru neticesinde konut kredisi faiz oranları güncellenmektedir. Bu sebeple konut kredisi çekecek kişiler bu değerlendirmeyi bankaların kapalı oldukları akşam saatlerinde yapmaları daha net sonucu ulaşmalarını sağlayacaktır.

2018 Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi faiz oranları 2018 yılı içerisinde büyük değişimler göstermiştir. Seçim öncesinde ekonomiyi canlandırma çalışmalar neticesinde 2 kamu bankasında 0,98 oranında sunulan konut kredileri daha sonraki süreçte dolardaki artış, enflasyon ve ekonomik verilerin olumsuz gelmesi ve dünyada görülen ticaret savaşları gibi nedenlerle artmıştır. Şuan itibari ile güncel konut kredisi faiz oranları 1,38 oranına kadar yükselmiştir.

2018 yılı güncel konut kredisi faiz oranları sadece 3 bankada 1,38 oranındadır. Bunlarda devlet bankaları olan Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank durumundadır. Diğer özel bankalarda ise konut kredisi faiz oranları 1,50 ile 1,90 arasında değişsen ve oldukça geniş bir banttan sunulmaktadır. Önümüzdeki günlerde konut kredisi faiz oranlarında tekrar yeni güncellemelerin olacağı ön görülmektedir

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu