Sağlık

Eklem Kireçlenmelerinde Tedavi

 

Eklem Kireçlenmelerinde Tedavi

Eklem kireçlenmeleri dünyada en çok görülen eklem hastalıklarının başında gelmektedir. Yaşlanma ile beraber eklem kireçlenmelerinde artış olur. Ancak kireçlenmelerde yaş haricinde de bir takım sebepler vardır. Bunlara örnek olarak genetik özellikler, fazla kilolar, meslekler,             eklem bozuklukları,  kas güçsüzlükleri,  sinirsel problemler ve bazı metabolik hastalıkları örnek olarak verebiliriz.
Hastalığın Belirtileri

Eklem kireçlenmelerinin belirtileri eklemlerde aşırı derecede ağrılar olarak kendini gösterir. Hastalığın ilk aşamalarındaki ağrılar dinlenmelerle kendiliğinden geçebilirken, ileriki aşamalarda ağrılar şiddetli bir şekilde artmakta ve kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Bazı durumlarda eklem şişmeleri de görülmektedir.
Tedavi Önerileri

 

Eklem kireçlenmelerinin kesin bir tedavisi yoktur. Zaman zaman artan ve azalan şiddetlerde hayat boyu süren bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi yavaş şekilde seyreder. Hastalığın tedavisinde bir takım farklı yöntem ve teknikler kullanılarak belirtiler kontrol altında tutulmaya ve ağrılar azaltılmaya çalışılır.

 

Eklem kireçlenmelerinin tedavisi aşamasında şişmanlık, doğumsal ve gelişimsel bozukluklar, mesleki riskler, eklemin aşırı kullanılması gibi tetikleyici faktörler önlenmeye ve düzeltilmeye çalışılır. Bu aşamada doktorunuz size dizlik, splint, baston veya yürüteç gibi yardımcı aletler kullandırabilir. Ayrıca kireçlenmelerdeki ağrılar doktorunuzun size verdiği bir takım egzersiz hareketleri ile azaltılabilir.  Tüm bu tedavi yöntemlerinin yanında;

  • Fizik tedavi merkezlerinde rahatlatıcı ve iyileştirici tedaviler alınabilir.
  • Doktorun izin verdiği kireçlenmeler ile ilgili ilaçlar kullanılabilir.
  • Eklem içi enjeksiyon tekniklerinden olan hyaluronik asit veya steroid enjeksiyon yöntemleri uygulanabilir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu