Yaşam

Düğün hazırlıkları ve davetiye

davetiye | düğün davetiyesi | davetiye ornekleri
Düğün hazırlıkları ve davetiye

İnsan hayatındaki en özel en anlamlı günlerden biri de düğündür. Aileler yıllarca hayalini kurar. Çocukla beraber büyür düğün hayali de. Mekân tasarlanır. Hatta yüzlerce kez hayalimizde yapılır o düğün. Hayallerimize bile gölge düşürür yaşanması muhtemel, aklımızda sıraladığımız o aksilikler. Her şey geçer aklımızdan ya şöyle olursa ya böyle olursa diye düşünüp endişeleniriz. Yıllarca büyüttüğümüz o endişe evlatlarımız büyüyüp düğün zamanı geldiğinde yaşanmasın diye titizleniriz. Tüm ayrıntıları gözden geçiririz. Daha önce düğün yapmış olan eş, dost, akrabadan fikir sorarız. Siz de bu endişeleri taşıyorsanız işte yapılması gerekenlerden bazıları:

Evlilik düşündüğünüzde ilk yapmanız gereken kuşkusuz bir eş bulmak. Komik gelse de eş olmadan nasıl düğün olacak zaten diye gülümseniz de ilk aşama bu. (Gerçi modern dönemde damatsız düğünlere rastlamak mümkün rastlarsanız şaşırmayın. Günümüzde evlilik düşünmeyen ama düğün yapmak isteyenler de kendilerine göre haklıdır kuşkusuz.)

Gelelim ikinci aşamaya; eş adayını buldunuz sırada bu adayı tanımak var. Beklentileri, onun kurduğu hayaller neler? Sizinkilerle örtüşen tarafları neler. Ortak taraflarınızı tespit etmelisiniz.

Düğün tarihini tespit ederek yola devam edin. Birinci derece yakınlarınızın müşahitlik durumu, belki yıllık izin dönemleri size fikir verir. Unutmayın mutluluk sevdikleriniz ile çoğalır. Onlar eksikse sizin de bir yanınız eksik kalır.

Düğün tarihiniz belli olunca sırada mekân seçimi var. Hayalinizde ihtişamlı bir saray düğünü mü, mütevazı bir salon düğünü mü, yoksa uçuş uçuş tıpkı bir kelebek özgürlüğünde bir kır düğünü mü var. Buna karar verince mekânları dolaşıp size sunduğu avantajları not edin. Bazı mekânlar tüm hizmetleri paket halde sunuyor. Hatta düğünden bir süre önce gelini rahatlatmak için masaj ya da sauna imkânı da sunan yerler var. Mekânları dolaşırken fiyat almayı unutmayın.

Düğün için ayırdığınız bütçeyi netleştirin. Şüphesiz bütçenizi aşmadan isteklerinizi gerçekleştirmelisiniz. Yoksa yeni hayatınıza borçla başlayarak mutluluğunuzu gölgelemek zorunda kalabilirsiniz. Aileniz karşılıyorsa masrafları çok şanslısınız şansınızı zorlamayın.

En önemli aşamalardan biri gelinlik ve damatlık seçimi. Bütçenizden hiç kısıtlama yapmadan bu seçimi tamamlamak sizin hakkınız. En mutlu gününüzde dilediğiniz gibi görünmek hakkınız.

Şimdi aileler baş başa verip davetli listesi hazırlamalı. Bunu mekân bakmadan önce de yapabilirsiniz. Bunu yaparken olayı güç savaşına döndürmeyin.

İşte son nokta. Davetiye seçimi. Matbaalardaki yüzlerce model sizi bekliyor. Kolay gelsin.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu