Yaşam

Doğalgaz İle Değişen Hayat

Doksanlı yılların başında başlayan doğalgaz çalışmaları, İstanbul’un hava temizliğini sağlaması açısından çok büyük bir öneme sahipti. O yıllara kadar katı yakıtlar vesilesi ile ısınan halk için doğalgaz, son derece önemli bir noktayı teşkil etti. Zaman içerisinde yayılan ve etkisinden herkesi memnun eden doğalgaz, hava temizliği noktasında da çok önemli bir göreve sahiptir.

Doğal Gaz
Doğal Gaz

Anadolu yakasında Suadiye’de başlayan doğalgaz ile tanışma, zaman içerisinde İstanbul’un tüm ilçelerine yayıldı ve etki alan çok genişledi. Büyük ilçeler, Gaziosmanpaşa, Esenler, Eyüp, Fatih ve Bakırköy, ilk yıllarda bu akımın etkisi ile doğalgazla tanışan ilçelerdir.

Bu ilçeleri sırası ile Avcılar, Zeytinburnu, Büyükçekmece, Sarıyer ve Silivri takip etti. Bugün artık gelinen noktada, İstanbul’da doğalgaz ile tanışmayan bir nokta kalmadı. Doğalgaz ile birlikte, bu hanelerden sobalar kalktı, onun yerine her odaya konulan radyatörler geldi.

Her Odada Sıcaklık Keyfi

Yeni Düzen Doğal Gaz
Yeni Düzen Doğal Gaz

Radyatörlerden çıkan ısı ile tek bir odada oturma derdi sona erdi, artık sıcaklık her yere homojen bir şekilde dağıtılıyor ve her odada farklı bir keyif hissediliyordu. Bu keyif ile birlikte, doğalgazın da kıymeti ve değeri bir kat daha anlaşılıyor ve bu nimet için şükrediliyordu.

Odalarda bulunan radyatörlere, sıcaklığı ulaştıran ise kombidir. Kombi, içerisinde bulunan sirkülasyon pompası sayesinde, kendisine gelen soğuk suyu ısıtıp, tesisata sıcak su olarak geri veriyor. Bu sayede ısınan su, radyatörlere ulaşarak, ortamın sıcak bir hale gelmesini sağlıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu