Eğitim & Kurs

Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bizde bu yazımızda ders çalışma alışkanlığı nasıl kazanılır konusunu ele aldık.

Ders Çalışma Alışkanlığı kazanma yolları gerek öğrenciler gerekse ebeveynler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Peki Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? işte cevabı..

Ders Çalışma Alışkanlığı Kazanma Yöntemleri

  1. İlk etapta kendinize küçük hedefler koyun. Büyük hedefler koymak ilk başlarda çok zor olacaktır. Büyük hedeflere ulaşmak için vereceğiniz çaba sizi zorlayacak ve ders çalışmaktan sıkılmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden kendinize küçük hedefler koyarak çalışmaya başlayın. Çünkü bu hedeflerinize ulaştıkça daha çok motive olacaksınız. Bu sayede ders çalışma isteğiniz artacak ve içinizde ders çalışma isteğinin uyandığını fark edeceksiniz. Aynı zamanda koymuş olduğunuz bu küçük hedefler, büyük hedefinizin parçalanmış hali olmalıdır. Büyük hedefinizi günlere yaymak ona ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

 

  1. İstek gelmesini bekleme. Ders çalışma isteği bir anda gelmemektedir. Bu yüzden ders çalışmak için istek gelmesini beklemek doğru değildir. İlk başlarda içinizde ders çalışma isteği olmasa bile masanın başına geçin. Çok fazla çalışamasanız bile en azından çalışmak için çabalayın. Daha sonrasında bunun sizde alışkanlık haline geldiğini ve ders çalışmanız gerektiğini sürekli olarak hissedeceksiniz.

 

  1. Bir çalışma grubu edinmek. Ders çalışan insanlardan oluşan bir gruba dahil olmak sizi de ders çalışmaya itecektir. Çünkü gruptaki diğer insanların ders çalıştığını görmek sizi motive edecektir. Aynı zamanda gruptaki diğer insanların ders çalışması rekabet duygunuzun da ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu rekabet duygusu ile içinizde ders çalışma isteği uyanacaktır. Bu sayede de ders çalışma alışkanlığı edinmeye başlamış olacaksınız.

 

  1. Etrafınızda bulunan dikkat dağıtan bütün unsurlardan kurtulun. Ders çalıştığınız alandaki dağınıklık sizin derse odaklanmanızı engelleyecektir. Bu yüzden de ders çalışmak istemeyeceksiniz. Çalışma alanınızı sade tutmaya özen göstermelisiniz. Sade bir masada ders çalışmak beyninizi yormayacağı için ders çalışmak size daha eğlenceli gelecektir.

 

  1. Elektronik aletleri yakınınızda bulundurmayın. Cep telefonu ve tabletler çalışma esnasında yanınızda ise bu ders çalışmanıza engel olacaktır. Tam gözünüzün önünde bulunması sürekli onu elinize almanıza sebep olacaktır. Bu yüzden de dikkatiniz dağılacak ve tekrar derse geri dönmeniz zorlaşacaktır.

 

  1. Ders çalışma programı yapın. Gününüzü planlamak her alanda olduğu gibi ders çalışma alanında da kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Çalışma programı sayesinde yapmanız gerekenler ve hedefleriniz sürekli gözünüzün önünde olacaktır. Bu sayede kalkıp ders çalışmanız gerektiğini sürekli olarak hatırlayacak ve sorumluluklarını yapıp bitirmek isteyeceksiniz.

Yukarıda sayılmış olan bütün maddeler uygulandığı birey ders çalışma alışkanlığı edinmiş olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu