Dekorasyon

Dekorasyonda Barok Esintileri Yakalamanın Yolları

16ncı yüzyılda başlamış olan özel bir dekorasyon seçeneği olan barok dekoru genellikle yaşam alanlarının çok gösterişli ve göz alıcı aksesuarlar ile doldurulması anlamına gelmektedir. Günümüzde de kimi zaman karşımıza çıkmakta olan bu tasarım şeklinde odalar genellikle antika benzeri şık ve çok gösterişli ürünler kullanılarak dekore edilmektedir.

Gösterişi ve kalabalığı sevenler için mükemmel bir dekor fikir olan ancak kimi zaman maliyetleri çok üst seviyelere çıkabilmekte olan bu dekor fikrinde kullanılmakta olan tüm eşyalar aynı tarzda olmalı ve tamamı gösterişli ürünler arasından seçilmelidir. 18nci yüzyılın sonlarına kadar kullanılmış olan barok dekor esintileri özellikle günümüzde eski dönemlerden kalmış olan yapılarda halen korunmaktadır.

Barok tarz ile gelen şıklık

Eskiden önemli şahsiyetlerin yaşadıkları saraylar veya devlet binalarında en çok kullanılan dekor şekli olarak ön plana çıkan bu seçenek günümüzde çok az kişi tarafından tercih edilmektedir. Yaşam alanlarını barok tarzı ile dekora etmek isteyen kişiler özellikle bütçelerini zorlamak istemedikleri takdirde eski dönem tarzını yansıtmakta olan imitasyon ürünleri kullanarak amaçlarına rahat bir şekilde ulaşabilmektedirler.

Burada önemli olan kullanılacak olan eşyaların doğru bir şekilde seçilmesi ve doğru bir şekilde yerleştirilmesidir. Barok tarzda bir dekor yapmak için hem zevk sahibi olmak ve hem de uyum konusunda doğru kararlar vermek gerekmektedir. Renk veya model uyumunu yakalamanın son derece önemli olduğu bu dekor şeklinde hem eski hem de yeni tarzda eşyalar kullanmak kimi zaman doğru bir seçim olmayabilmektedir.

Barok stili ile farklı dekorlar

Bu sebeple farklı kaynaklardan veya kişilerden öneriler alarak seçimler yapmak daha doğru olacaktır. Barok dekor tarzını uygulamak isteyen kişiler mutlaka seçimlerini doğru yapmalı ve rastgele seçimler yapmamalıdırlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu