Sağlık

D VİTAMİNİ NEDEN ÖNEMLİDİR

D VİTAMİNİ

D vitaminini diğer vitaminlerden ayıran en önemli özellik bu vitaminin içinde olduğu gıdaların hem az olması hem de vücuda yetecek kadar oranlarda bu vitamini içermemesidir. Bu nedenle bu vitaminin eksikliği çoğunlukla güneşten karşılanır. Günde yaklaşık 15-20 dakika güneş görmeniz gereklidir. Kullanılan yüksek faktörlü güneş kremleri güneşten verim almanızı engeller bu yüzden güneş ışınlarının çok dik geldiği saatlerin dışında krem sürmeden güneş banyosu yapmanız en sağlıklı yoldur. D vitaminin görevlerinden belki de en önemlisi vücuda alınan kalsiyum ve fosforun işlenerek kemik sağlığı ve bütünlüğünün korunmasıdır. Yaş ilerledikçe güneşten alınan d vitamini miktarı azalır ve osteoporoz yani halk arasında kemik erimesi denilen hastalık riski artar. Bu vitaminin eksikliği çocuklarda raşitizm denilen omurga, kol, bacak kemiklerinde biçim bozukluklarına yol açan kemik hastalığına yol açar. Çocuğun bacakları eğrileşir ve büyüme oranı yavaşlar.

HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

D vitaminin içiren besinleri sayarsak bunlar; tereyağı, yumurta, süt ve süt ürünleri, yağlı balıklar dediğimiz uskumru, ton ve somon balığı, balıkyağı ve patatestir.

Uzun süre D vitamini eksikliği çeken bir kişide sorunlar kemik sağlığının ötesine geçebilir. Kalp ve damar hastalıkları, bazı tip kanserler, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları ve erkeklerde prostat rahatsızlığına yol açabilir. Kemiklerde ağrı ve genel vücut yorgunluğu meydana gelir. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda Parkinson, MS tipi hastalıklara yakalanma olasılığı D vitamini eksikliği olanlarda daha fazladır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu