Ekonomi

Çok Başvuru Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Bankalara ve finansal kuruluşlara yapılan kredi kartı ve kredi başvuruları sırasında, tüketiciler ilk olarak kredi notu sorgulama yapmakta ve bu duruma göre olumlu ya da olumsuz yanıtlanacağı hakkında ön eleme gerçekleştirmektedirler.

Kişilerin ve kurumların kredi çekebilme durumları ne kadar yüksek ise olumlu yanıt alma olasılığı da o kadar artış göstermektedir.

Kullanılan kredi ve kredi kartlarına düzenli ödeme yapılması bir sonraki kredi başvurusunun olumlu yanıt vermesini sağlar. Ancak düzensiz ödeme mevcut ise bir sonraki başvuruda olumsuz yanıt alırsınız.

Ayrıca pek çok bankaya yapılan kredi başvurularından olumsuz yanıt alınması kredi notunu da olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

İş Yeri Kredisi Nasıl Alınır

Yeni iş kurmak isteyenlerin ya da iş yerini geliştirmek isteyenlerin başvurduğu kredi iş yeri kredisidir.

Bankalar kredi verecekleri zaman mutlaka ve mutlaka teminat istiyorlar. Yani kısacası teminat için gayrimenkullerin mevcut olması lazım. İş yeri kredisi çekmek isteyen kişilerin ya da kurumların herhangi bir gayrimenkulü ya da teminatı yok ise, kredi çekmeleri güçlüktür.

Güzel hazırlanmış bir iş planı ile kredi alma olasılığı artmaktadır. Bu planda, bankadan kullanılmak istenen para miktarı, işletmeye dair bilgiler, alanlarındaki deneyimleri, iş yeri ortaklarının kişisel kredi ve finans geçmişleri, son 4 yıla dair vergi beyanları yer almalıdır.

Kredi notu iş yeri kredisi için pek önemli bir şey değildir. Teminat ve başarılı bir plan yeterli olacaktır.

Kredi Notuna Göre Çekilen Kredi

Bankalar kredi başvuruları esnasında ilk olarak kişi ve kurumların kredi notlarını öğrenme yolunu izlerler. Buna göre de tüketiciye yanıt verilmektedir.

Kredi notu talep edilen seviyede ise başvurular olumlu yanıt verecektir. Aylık gelir de çekilecek kredi için önemlidir. Buna göre de en yüksek kredi tutarı ve vade süresi hesaplanır.

Genellikle iyi bir kredi notuna sahip olan ve en az riskli müşteri niteliğini taşıyor olan kişilerin başvuruları olumlu gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kredi notu düşük ise bankalar yüksek faiz oranlarını uygulamaktadır.

Kısacası kredi notuna göre çekilen kredi için net bir yanıt yoktur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu