Sağlık

ÇOCUKLUKTA İDRAR YOLU ENFEKSİYONU 

 

ÇOCUKLUKTA İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

İdrar yolu enfeksiyonu çocukluk çağında sık görülen bir hastalıktır. Anatomik açıdanda bu rahatsızlığa kız çocuklarının yakalanma olasılığı daha yüksektir. Erkeklerde 1 yaşından önce enfeksiyon kapma olasığı yüksek olmakla birlikte sünnet olduktan sonra bu olasılık azalır.

Hastalık bağırsaklardaki bakterilerin idrar yoluna bulaşarak yukarı doğru yol almasıdır. Çocuğun yaşı küçüldükçe hastalığı anlamakta o kadar güçleşir. Bebeklerde yüksek ateş, kilo alamama, idrarda değişik renk ve koku, kusma gibi belirtiler görülür. Çocuklarda ise idrara çok sık veya çok az çıkma, idrarda yanma, idrar kaçırma, kanlı idrar ve karın ağrısı gibi şikayetler mevcuttur. Bahsedilen bu belirtilerle hekime başvurulduğunda hastadan idrar tahlili ve idrar kültürü testleri istenecektir. Alınan sonuç doğrultusunda antibiyotik tedavisine başlanır. İdrar yolu enfeksiyonu tedaviden sonra tekrarlarsa idrarın mesaneden böbreklere doğru geri kaçışının olup olmadığına bakılarak özel grafilere bakılır. Eğer reflü teşhisi konursa koruyucu tedavilerle böbreklerin zarar görmesi önlenir.

İdrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığını önlemek için bebeklerde alt bezinin sıklıkla değiştirilmesi önerilir, kız bebeklerde alt temizliği önden arkaya doğru yapılması hastalığın önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Çocukluk çağında kendi tuvaletini yapmaya başladığında çocuğa gerekli uyarılar yapılmalıdır. Sık sık tuvalete çıkıp mesanesini belirli aralıklarla boşaltmalı, tuvaletini yaptıktan sonra temizliğini uygun şekilde yapmalıdır. Çocukluk çağında okulda geçirilen vakitte de tuvalete çıkma ihmal edilmemelidir ve bu durum çocuğa açıklanmalıdır. Ayrıca gün içerisinde de bol bol su tüketimine dikkat edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu