Dekorasyon

Çocuk Odası Dekorasyonu Püf Noktaları

Çocuk odası dekorasyonu püf noktaları yeni bir oda hazırlayan kişiler için önemlidir. Çocuklar gelişim dönemlerinde oldukları için odaları da onların çalışmalarını destekler nitelikte olmalıdır.  Yani sadece eşyaların çok gösterişli ya da çok pahalı olması çocuklarınızın bundan yararlanacağı anlamına gelmemektedir.   Önemli olan hangi eşyanın ne tür işlevle alındığı ve de dekorasyon açısından da görüntüsünün uymasıdır. Daha net bir ifadeyle dekoratif özellikleri çok gösterişli eşyaları çocuk odasına amaçsızca yerleştirmek çok da mantıklı bir durum değildir. Önemli olan çocuğun yapmak istediği duruma göre yanıt bulabilmesidir.

Tematik ve Sade Odalar

Tematik çocuk odaları son yıllarda bir hayli popüler. Siz de çocuk odası almadan önce tematik mi yoksa sade tasarımda mı olacağına karar vermeniz gerekir. Tematik oda hazırlığı olacaksa duvar boyası ve desen tasarımı ile diğer bölümlerin uyumlu olması gerekmektedir.

Ahşap Oyuncaklar Tercih Edin

Çocuk odalarında olabildiğince ahşap oyuncaklar kullanmanız önerilir. Bunun nedeni plastik ve metal malzemelerden üretilen oyuncaklar sağlık açısından uzun vadede risk yaratabilmektedir. Ayrıca bebek odası hazırlığı varsa yine kullanılacak malzemelerin sağlıklı materyallerden üretilmesi önemlidir. Küçük çocuklarda yutma tehlikesi olmamasına özen göstermeniz gerekir.

Zemin Dekorasyonu Seçerken

Eğer çocuğunuz oyun çağındaysa ve zamanının büyük bölümünü yerde sürünerek geçiriyorsa bu durumda zemini tatami minder türlerinden kullanabilirsiniz. Bu malzemeler hem kolay temizlenmesi hem de yumuşak zeminde hasta olmadan çocukların gezmesi oyun oynaması için idealdir.

 Duvar Rengi Çok Koyu Olmamalı

Çocuk odalarında duvar renkleri açık tonlarda ya da renkli olacaksa da açık koyu renkler karışık şekilde kullanılmalıdır.  Duvar renkleri sadece koyu tonlarda olduğu zaman odanın daha kasvetli ve dar görünmesine neden olabilir. Ayrıca olabildiğince gün ışığı alınmasına da önem vermek gerekir.  Yani odada çalışma bölümü pencere yakınında ama tam kenarında olmayacak şekilde ayarlanabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu