Sağlık

Çocuğunuz Hastayken Sakın Bunu Yapmayın!

En ufak bir sorunda çocuğunu hastaneye yetiştiren ebeveynler çoğu zaman gereksiz bir panik yapıyor.

Anne ve babalar için çocukların hasta olması oldukça üzücüdür. Bu durumdan olumsuz etkilenilmesi söz konusu olsa da geçici bir soğuk algınlığı geçişi de yaşanabilir. Özellikle okul dönemi başlayan bulaşıcı hastalıklar birçok kişiyi zor durumda bırakmaktadır. Tam iyileşirken yeniden hasta olan minikler güçlü bir bağışıklık sistemi ve sağlıklı beslenmeyle toparlanabilir.

Okul döneminde çocuklarda görülen ateş konusunda ise uzmanlar kesinlikle çocuğun sıcak banyo yaptırılmaması gerektiğini ifade ediyor. Ilık bir duş ve ince giysiler çocuğun ateşinin düşmesine yardımcı olacaktır. Ateş 39 ve üzerine çıktığında ise en yakın sağlık kurululuşuna gidilmesi gerekmektedir.

39 Üzeri Ateş Tehlikeli Olabilir

Eğer ateş düşürücülerle düşmeyen bir ateş söz konusuysa çocuğun hemen bir hastaneye götürülmesi gerekir. Özellikle kusma, ishal ve baygınlığın eşlik ettiği ateş durumunda vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerektiği ifade ediliyor. 3 yaşın altındaki çocuklarda 39 ve üzerindeki ateş söz konusu olunca hemen doktora gidilmesi gerekiyor.

Çocuğu Okula Göndermeyin

Çocuğunuz hastaysa diğer çocuklara bulaşmaması için onu oula göndermemeniz uygun olacaktır. Kalabalık ortamlarda bulaşıcı hastalıklar daha hızlı yayılır. Bu yüzden hastalı bitip iyileşme olana kadar okul yönetimi bilgilendirilerek okula gönderilmemesi son derece önemlidir.

Bilinçsiz İlaç Kullanmayın!

Bilinçsiz ilaç kullanımı da çok yaygın hatalar arasında yer alıyor. Özellikle antibiyotikleri şeker gibi yutturan aileler var. bu konuda bilinçsiz de olunsa bilinçli de olunsa doktora danışmadan ilaç kullanılmaması şart. Çocuğunuz hastayken yemek yemeye zorlamayın ve sıvı gıdalar, bol meyve ve sebze tüketmesini sağlayın. Hasta çocuğun iştahı da olmaz ve bu süreçte vitamin yönünden zengin meyveler tercih edilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu