Sağlık

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hangileridir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hangileridir? Cinsel yolla bulaşıcı olan hastalıklar arasında ön plana çıkan birçok hastalık vardır. Bizde bu yazımızda bu hastalıkları yazımızda ele aldık.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hangileridir? Cinsel yolla bulaşıcı hastalıklar genel sağlığı da etkileyen hastalıklardır.

1) Frengi Hastalığı

Frengi hastalığı cinsel yol ile bulaşan ve genel sağlık için de çok tehlikeli olan bir hastalıktır. Özellikle bu tür hastalığı olan bireyler de de uzak durulmasında yarar vardır. Bu konuda uzmanlar da gerekli açıklamayı tarafınıza yapmaktadır.

2) Bel Soğukluğu

Bel soğukluğu da genel olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalıktan kaçınmak için öncelikle bu hastalığa sahip olan bireylerden tamamen uzak durulması gerekir. Yoksa bu kalıcı ve tehlikeli olan hastalık ile baş etmek zorunda kalırsınız.

3) Uçuk

Cinsel yollu hastalıklar arasında uçuk da vardır. Genelde bu hastalık birçok kişinin aklına gelen bir hastalık değildir. Bu hastalık daha çok öpme yolu ile bulaşır. Özellikle uçuk içinde mikrop yer aldığı için bu mikrobun da bulaşma hızı ve riski çok fazladır. Bu yüzden temas kurulduğu zaman anında uçuk bulaşır.

4) Hepatit B

Hepatit B hastalığı da cinsel yolla ve temas ile bulaşan bir hastalıktır. Üstelik kişi için de çok tehlikeli olan bir hastalığı meydana getirir. Bu hastalıktan kaçınmak için hastalığa yakalanan kişiden tamamen uzak durulası gerekilir. Aksi halde daha kalıcı bir hastalık sizde çıkabilir.

5) Trikomonas

Bu hastalık çeşidi de temas yolu ile bulaşan hastalıklar arasında yer alır. Üstelik kişinin genel sağlığını etkileyen bir hastalık türüdür. Bu hastalıktan kaçınmak için hastalığa yakalanmış olan kişiden uzak durulması gerekilir. Bunun dışında deri ile yapılmış olan bir temasta herhangi sakıncalı bir durum yaşanmaz.

6) Klamidya

Tehlikeli hastalıklar arasında bu hastalık çeşidi de vardır. Üstelik bulaştıktan sonra anında tüm vücuda yayılıp burada kendine yer edinir. Bu hastalıktan kurtulmak da sanıldığı kadar kolay olmaz. Bunu göz önünde tutarak bu hastalığa yakalanmış kişilerden kaçınmakta fayda vardır. Böylece temas yollu rahatsızlıklar  için kendinizi karantinaya almış ve bu kişilerden korumuş olursunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu