Yaşam

CAST (OYUNCULUK) AJANSLARI

aypi
Aypi Ajans

Cast ajans ifadesi günlük hayatımızda giderek yaygınlaşmakta ve bilinen bir kavram haline gelmektedir. Eskiden çoğumuzun yabancı olduğu bu kavram özellikle dizi ve televizyon sektöründeki hareketlenme sonucu bu dünyanın bir parçası olmayı arzu eden kişiler tarafından ya da küçük çocukların meşhur olmasını isteyen aileler tarafından günlük hayatın bir parçası olmaktadır. Bu ajanslar bilinen anlamda oyunculuk ajansları olarak nitelendirilebilir. Çünkü bu ajansların yaptıkları işlerden ilk akla geleni sinema filmlerine, dizi filmlere, reklam filmlerine oyuncu temin etmektir.

Cast Ajansların Görevleri

Cast ajansların bilinen yönü bu olsa da bunun dışında şaşıracağınız pek çok görevi vardır. Bu görevlerinden sıralayacak olursak:

*Oyuncu ajansları çeviri filmlere dizilere belgesel seslendirmelerine seslendiriciler temin etmektedir.

*Dizilerde ve filmlerde rol alacak petler yani evcil hayvanlar da bu ajanslar tarafından bulunmaktadır.

*Cast ajansları karşılama hostesi gereken düğünlere ya da büyük konferanslara da host ve hostesler temin edebilmektedir.

*Tekstil firmalarına ve defilelere manken bulmak gerekirse kapısını çalacağımız ilk yer cast ajanslar olacaktır.

*Bu ajanslar stant mankenleri de temin etmektedir. Stantlarda görev alacak bu kişiler bir ürünün tanıtımını yapabileceği gibi özendirme dağıtımı ya da tanıttığı ürünün tadımını da yaptırmalıdır.

*Televizyonlara her geçen gün yeni bir yarışma veya şov programı eklenmektedir. İster canlı yayın ister banttan yapılan bu programların çoğunda seyirci kullanılmaktadır. Cast ajanslar adam başı 50 lira gibi rakamlara seyirci bulmakta ve ihtiyaç olan kadarını otobüsler ile kanalları çekim stüdyolarına götürmektedir.

Ajanslar online ya da şahsi müracaat şeklinde kayıt aldığı kişiler arasından seçim yapmaktadır ajansa başvuran herkes kayıt olacak ya da iş bulabilecek diye bir kaide yoktur. Müracaat edenler arasından seçim rastgele yapılmamakta kastlara uygun olarak oluşturulmuş uzman kişilerden oluşturulmuş bir ekip tarafından yapılmaktadır. Seçilmiş olan kişiler randevulu olarak ajanslara davet edilip ajans fotoğrafçısı ya da ajansın irtibatta bulunduğu fotoğrafçılar tarafından çekimler yapılarak kataloglar oluşturulmaktadır.  Oyuncu veya manken seçimlerinde katalogdan seçim yapıldığı için yapım şirketlerini yanıltmayacak şekilde çekimler yapılmalıdır. Aksi takdirde şirketler hayal kırıklığı yaşayabilir bu da ajansların güven kaybına neden olur.

  Ajans seçiminde de dikkatli olmak gerekir hatırlatalım.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu