Sağlık

Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Tedavisi

Özellikle soğuk havalarda yaygın olarak görülen burun tıkanıklığı genellikle önemsenmeyen bir rahatsızlık olmakla birlikte bazı durumlarda ciddiye alınması gerekmektedir. Bunun için en belirgin ölçüt tıkanıklığın yaşandığı süredir. Belli bir sürenin üzerinde görülen burun tıkanıklıklarında mutlaka doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Burun tıkanıklığı genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Yetişkinlerde görülen burun tıkanıklığı alerjik koşullar, polipler, sinüzit, horlama apne enfeksiyonu gibi sebeplerle oluşmaktadır. Bunun yanı sıra rinit ve burun eti şişmesi de burun tıkanıklığının nedenleri arasında yer almaktadır.

Burun Tıkanıklığı Durumunda Görülen Şikâyetler

Burun tıkanıklığı olan kişilerde sabahları yaygın şekilde ağız kuruluğu görülmektedir. Burundan konuşma geliştiğinden dolayı ses kalitesi bozulmaktadır. Uyku bozukluğu ve horlama gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Burun tıkalı olduğundan dolayı hastalar ağızdan nefes almak zorunda kalmakta ve bundan dolayı boğaz enfeksiyonları ile farenjite yol açmaktadır. Çocuklarda burun tıkanıklığı görüldüğünde ise altını ıslatma gibi durumlar görülmektedir.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun tıkanıklığı tedavisi için tıbbi tedavi ve bitkisel yöntemler etkili sonuçlar vermektedir. Genel olarak uzmanlar burun spreyi ve buna benzer ilaçlar ile tedavi uygulamaktadır. Bunun yanı sıra hafif dereceli tıkanıklıklar için bazı uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle sigara içmek bırakılmalı ve sigara içilen ortamlardan kaçınılmalıdır. Tıkanıklığı geçirmeye yönelik bitki çayları içilmeli özellikle zencefil ve limon karışımları etkili olmaktadır.

Burun tıkanıklığı yaşanan dönemde C vitamini ağırlıklı beslenmek önem taşımaktadır. Bebeklerde görülen burun tıkanıklıklarını tedavi etmek için ise burun aspiratörleri fayda sağlamaktadır. Bu dönemde burun tıkanıklığını artıran besinler daha az tüketilmelidir. Özellikle süt içmek mukus üretimini artırdığından dolayı burun tıkanıklığı yaşanırken daha az içilmesi yararlı olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu