Sağlık

Bitki Çayları İle İlgili 4 Önemli Uyarı

Bitki çayları ile ilgili 4 önemli uyarı önerisi uzmanlar tarafından sıklıkla sunuluyor. Günümüzde bitki çaylarının sağlıklı kullanımları ile bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bitki çayları ile ilgi uyarı önerileri sürekli uzmanlar tarafından söyleniyor. Çünkü bitki çayları doğru kullanıldığı zaman sağlıklı oluyorlar. Fakat pek çok kişi tarafından bitki çaylarının doğru kullanımları sergilenmiyor. Bu yüzden de bitki çayı çeşitleri bazen zararlı olabiliyor.

Günümüzde bitki çayı tüketimleri günden güne artıyor. Özelliklede iş ortamlarında anlık sıcak içecek olarak bitki çayı çeşitleri tercih ediliyor. Çünkü kahve ve normal çay çeşitlerinin bitki çayları kadar sağlıklı olmadığı düşünülüyor. Uzmanların sağlıklı bitki çayları için uyarı çeşitlerinden bazıları şunlardır;

1-) Hipertansiyon Ve Yeşil Çay

Günümüzde bitki çayı olarak en çok tercih edilen çay; yeşil çaydır. Çünkü faydaları çok fazladır. Fakat hipertansiyonu olanlar için yeşil çay kullanımı zararlı olabilir. Yeterli miktardan fazla kullanılması dahilinde yeşil çay hipertansiyonu artıyor. Bu yüzden de hipertansiyonu olan kişiler için yeşil çay kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekir.

2-) Yüksek Tansiyonu Olanlar Kekik Çayına Dikkat

Her derde deva olarak kekik çayı tüketiliyor. Özelliklede son yıllarda kekik çayı daha çok tüketilmeye başladır. Fakat aşırı kekik çayı tüketimi tansiyonu düşürüyor. Bu yüzden de kekik çayı tüketimi yüksek tansiyon hastaları için oldukça zararlıdır. Yüksek tansiyon hastaları için kekik çayı tüketimi doktor kontrolü dahilinde olması gerekiyor.

3-) Alerjik Durumlar İçin Ekinezya Çayı Kullanımı

Günümüzde soğuk algınlığı durumunda pek çok kişi ilk olarak ekinezya çayını tercih ediyor. Çünkü ekinezya çayının bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça faydası vardır. Fakat ekinezya çayı tüketimi bazı ilaçlarla kullanıldığı zaman zararlı oluyor. Kolesterol ya da doğum kontrol hapları ile birlikte ekinezya çayı dikkatli olarak tüketilmesi gerekiyor.

4-) Hamilelik Sürecinde Zencefil Çayı Kullanımı Tehlike Olabilir

Zencefil günümüzde doğal bitki çayları olarak sık tüketilen bir çaydır. Her zaman için zencefil çayı sağlık oluşturmaz. Bazı durumlarda zencefil çayı zararlıdır. Hamilelik sürecinde zencefil çayı tüketimi düşük riskini artıyor. Bu yüzden de hamilelik sürecinde zencefil çayı tüketiminin olmaması daha sağlıklı oluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu