Sağlık

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmesi Gerekir?

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmesi Gerekir? Kimi zaman ağır taşımaktan kimi zamanda hareketsiz kalmaktan ya da fazla kilodan dolayı bel ağrıları oluşur bu nedenle bel ağrısına için hangi doktora gidilir? Sorusu insanlar tarafından merak edilen sorulardan birisidir.

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmesi Gerekir? sorusu özellikle uzun süreli bel ağrısı yaşayan insanların çokça merak ettiği sorulardan birisidir. Bu nedenle bu yazımızda sizler için bel ağrısı hakkında ki detayları ele aldık.

Genellikle insanlarda bel ağrısı görüldüğünde bunu soğuk almış olmaya, bel fıtığına, ağır yük kaldırmak gibi geleneksel durumlara bağlarlar. Fakat asıl nedenin tespit edilebilmesi için mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi hatta MR ve BT gibi ileri görüntüleme cihazlarıyla incelenmesi gerekmektedir.

Bel ağrısı gibi sağlık sorunları omurga ve bel bölgesinde aniden ortaya çıkan yaralanmalar, gerilmeler, zorlanmalar, kırıklar ve çıkıklar gibi sağlık sorunlarının yanı sıra bacak kısalığı gibi doğumsal kusurlar, aşırı kilo ve hamilelik tarzı çeşitli fiziksel sağlık sorunlarına da neden olmaktadır. Ayrıca bel ağrısı çeşitli enfeksiyonlara ve zararlı tümörlerden de kaynaklanabilmektedir.

Bel Ağrısı için Hangi Bölüme Gitmek Gerekir?

Bel ağrısı çeken kişiler birden fazla farklı bölüme gidebilmektedirler. Yani bel ağrısı bölümü olarak bir bölüm yoktur. Bunun asıl sebebi ise bel ağrısının sadece bir hastalığın sonucu olmamasıdır. Burada bazı durumlarda sinirler bel ağrısına neden olmaktadır burada gitmeniz gereken yer nöroloji bölümüdür. Öte yandan stres ve aşırı zorlama nedenlerinden kaynaklanan bir bel ağrınız varsa burada gitmeniz gereken bölüm fizik tedavidir.

Bel ağrısı çeken kişiler bu bölümlere gitmeden önce aile hekimlerine gitmesi en mantıklısı olur. Çünkü burada aile hekimleri tıbbi geçmişinizi sorgulayarak genel bir fiziki muayene ile bel ağrınızın kaynağı hakkında fikir elde edecektir. Burada elde ettiği bulgular doğrultusunda sizi istenilen bölüme de yönlendirecektir.

Aile hekiminin tetkiki sonucunda bel ağrısının neden kaynaklandığı hakkında fikir edinen insanlar daha sonra bu sorunun çözümü için çeşitli farklı bölüme de gidebilirler. Böylece uzun süreli bel ağrısına kolay bir şekilde çözüm bulunacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu