Sağlık

Aspirin Hakkında Bunları da Biliyor musunuz?

Aspirin Hakkında Bunları da Biliyor musunuz?

 

Aspirin 1897 yılında, Bayer ilaç firmasında çalışan, kimyager Felix Hoffman tarafından bulmuştur. Hoffman salisin’ in farklı bir türevi olan Asetilsalisilik asit’ i geliştirerek Aspirin elde etmiştir. Salisin’ in eski çağlardan beri tedavi amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Hipokrat zamanında ağrılar için kullanıldığı belgelenmiştir.

Aspirin hala tüm faydaları bilinmeyen, her gün yeni bir faydası ortaya çıkan mucize gibi bir ilaç, sadece insan sağlığı için olsa yine iyi. Pek çok farklı konuda hayatı kolaylaştıran sağlıklı yardımları var.

Söğüt ağacının salisin bakımından zengin olduğunu biliyor muydunuz? Kabuğunu sıyırıp ağrıyan yerimize sardığınızda ağrının geçtiğini göreceksiniz.

Kıyafetlerden, özellikle beyaz renkli olanlardan sinmiş ter lekelerini çıkartmak için; iki aspirini bir su bardağı suda eritip kıyafetin lekeli kısmını bu suya birkaç saat bastırın sonuca inanamayacaksınız.

Yazın rengi açılan boyalı saçlar tüm bayanların korkulu rüyası, bunu hepimiz biliriz. Bir su bardağı suda altı veya yedi aspirin eritip bunu masaj yaparak saçlarınıza yedirin,  on beş dakika bekletin ve durulayın. İki haftada bir yenileyin farkı göreceksiniz.

Yaz geliyor, kışın ayaklarınızda oluşan sert nasırları yumuşatmak içinde aspirinden faydalanın. Beş ya da altı aspirini toz haline getirin, birkaç damla limon suyu ve yine biraz gliserin ekleyerek macun kıvamına getirin. Ayaklarınızın sertleşen nasırlı kısımlarına sürüp üzerini streç film ile sıkıca sarın, bu şekilde yatın. Sabah kalktığınızda ponza taşıyla törpüleyin. İşte yeniden yumuşacık ayaklara sahip oldunuz.

Sivilceler, kadın erkek hepimizin ortak sıkıntısı. Beş ya da altı aspirin havanda döverek toz haline getirdikten sonra bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı yoğurtla karıştırarak yüzünüze maske olarak uygulayın, yirmi dakika bekletip yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu yüz maskesini haftada bir tekrarlayın. Sonuç pahalı maskelerden bile daha çabuk ve kesin olacak.

Bahar geldi, doğanın canlanması ile birlikte bitkilerin dibindeki mantarlarda canlanmaya başladı. Korkmayın, onunda çaresi aspirinde. Bitkilerinizin köküne yada toprağına musallat olan bitki mantarlarından kurtulmak için, bir litre suda bir aspirini eritip on beş günde bir çiçeklerinizi bu suyla sulayın.

Dediğimiz gibi aspirin, faydaları saymakla bitmeyen, henüz keşfedilmemişleri olan bir ilaç. Teknoloji ilerledikçe eminim hakkında daha çok şeyler öğreneceğiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu