Sağlık

Aşk Her Zaman Mutlu Eder Mi?

Aşık insan için mutluluğun kaynağı aşk olarak görülür. Oysa aşkın gerçekten mutluluk sağlayıp sağlayamadığı bir araştırma konusudur.

Aşkın Mutluluğa Katkısı

İnsanların hayatlarının merkezinde çoğu zaman aşk bulunur. İnsanlar aradıkları aşka ulaşmak için kimi zaman oldukça uzun beklemek zorunda kalır. Ancak kimi zaman ansızın gelen sürpriz ile birlikte aşk kişilere ulaşır. Aşkın gelmesi ile birlikte kişiler de mutluluklarını yaşamaya başlar.

Aşkın tanımı yapılmak istense de insanlar aşkı tanımlama noktasında kimi zaman zorluk ile karşılaşır. Son dönemlerde aşk konusunda araştırma yapan uzmanlar, aşkın aynı zaman da fizyolojik bir süreç de olduğunu ifade eder. Pek çok insan aşık olduğu zaman vücudundaki kan akışında değişiklik yaşar. Bu değişiklik ise ellerde titremeye ve aşırı mutluluğa neden olur. Ancak mutluluk ve aşkın aynı olup olmadığı konusunda bir takım tartışmalar devreye girer. Hatta pek çok kişi için aşk her zaman mutlu eder mi sorusu cevaplandırılması gereken bir soruya dönüşür.

Sağlıklı Aşk İle Mutlu Olmak

Aşk genel olarak ikiye ayrılır. Birincisi aşkın sağlıklı bir şekilde yürütülmesidir. İşte bu aşk kişileri mutlu eder. Mutlu ettiği için de aşk insanlar için güzel bir duygu haline ulaşır. Sağlıklı aşk, her iki tarafın da birbirleri ile yoğun bir şekilde duygu yaşadıkları bir aşktır. Bu aşk sayesinde de ikili arasında şefkat, hoşgörü, sevgi, fedakârlık ve saygı gibi duygular gelişir.

Aşkın ikinci bir görülme şekli ise saplantılıdır. Saplantılı aşk nedeni ile kişiler mutluluktan uzaklaşarak depresif bir ruh haline ulaşır. Mutlu aşk ile ortaya çıkan etkilerin tam tersi bir durum söz konusudur. Bir tarafın diğerine saplantı ile aşık olduğu tüm ilişkilerde mutsuzluk geçerlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu