Yaşam

ANTIOKSIDANLARIN KALP-DAMAR HASTALIKLARINA ETKİSİ

ANTIOKSIDANLARIN KALP-DAMAR HASTALIKLARINA ETKİSİ

 

 

Günümüzde neredeyse grip kadar sık görülmeye başlanan ve birçok ölümün ana sebebi olan kalp damar hastalıklarının birçok sebebi vardır. Bu sebeplerden en önemlisi genetik yatkınlıktır. Araştırmalar ailesinde kalp damar hastalığı yaşamış birisi bulunan bireylerin bu rahatsızlıklara çok daha kolay yakalandığını göstermektedir. Ayrıca; sigara, aşırı stres, hareketsizlik ve yanlış beslenme de kalp damar hastalıklarını tetiklemektedir.

 

Antioksidanlar ise, vücudumuzda bozunma sonucu oluşan ve diğer hücrelerin de bozunmasına sebebiyet verecek potansiyeli bulunan serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırmakla yükümlü maddelerdir. En çok yaban mersini, çilek, yeşil çay ve ıhlamurda bulunan antioksidanlar, birçok hastalığın da önleyicisidir.

 

Kalp ve damar hastalıklarından korunmak ve ilerlemesini engellemek için öncelikle antioksidan bakımından zengin meyve ve sebze tüketimini arttırmak gerekiyor. Peki, söz konusu kalp damar rahatsızlıkları olunca antioksidan bakımından zengin hangi besinleri tüketmek gerek ?

 

 

Antioksidan bir vitamin olan C vitamini, kötü kolesterolün oksijenden zarar görmesini engeller. Aynı zamanda da iyi kolesterolün yükselmesine sebep olur ve toplam kolesterolü düşürür. Kolesterolün kalp damar rahatsızlıklarının ana sebeplerinden biri olduğu düşünülürse, bu rahatsızlıklardan kaçınmak için içerinde C vitamini bulunan meyve ve sebzeleri bol bol tüketmek gerekmekte.

 

 

Antioksidan etkiye sahip bir diğer vitamin ise E vitaminidir. E vitamini, kan pıhtılaşmasında görevli olan hücrelerin bir araya gelmesini ve toplanıp birbirine yapışmasını önleyici etkiye sahiptir. Bu sayede damar tıkanıklıklarını minimum seviye indiren E vitamini, marul, badem ve avakadoda bol bol bulunmaktadır.

 

 

Bir diğer antioksidan madde ise lesitin molekülüdür. Tüm hücrelerde ama özellikle beyin, kalp ve karaciğerde bulunan lesitin yüksek kolesterolün bir numaralı düşmanıdır. Lesitin molekülü, yumurta, soya ve mısırda bol miktarda bulunur.

 

Vücumuzda meydana gelen birçok rahatsızlığın ana çözümlerinden biri olan antioksidanlar, kalp damar hastalıklarında da önleyici etkiye sahiptir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu