Yaşam

AKLINIZI KULLANIN

İnsan, akıllı bir varlıktır. Bu nedenle de hayatını bazı temel ilkelere temel kabullere dayandırır. Hayatını dayandırdığı bu ilkeleri hiç sorgulamadan kabul etmek sıradan ve temelsiz bir davranıştır. İlke ve temel kabullerin sağlam ve doğru olduğu ancak felsefe yardımıyla eleştiri süzgecinden geçirildikten sonra bilinebilir.

Ben bir gencim artık çocuk değilim kendim artık yaşamımdan, okuduklarımdan,gördüklerimden etkilenerek kendime bir sonuç çıkarıyorum. Bunu da soru cevap niteliğinde ayarlıyorum. Örneğin; bir insan çevresindekilere bakar ama göremez bu bir süreçtir. Kendine sonuçlar çıkararak diğerlerinde görmeyi umut eder. Bir çocuk önce emekler daha sonra yürümeyi öğrenir. Kendine sorular sorarak ders çıkararak koşmayı öğrenir. İnsan akıllı bir varlıktır evet ama kendine, kendinde doğru uygularsa bir şeyler üretir, planlar ve bunu gerçekleştirirse işte o zaman akıllı bir varlık olur. Eğer hayatını, öğrendiklerini bir sonuca bağlamaz ilkelere dayandırmazsa o zaman orda aklın bir önemi yoktur. Çünkü kullanmayı bilmiyordur. Örneğin:

Bir kavanoz düşünün bunun içine taş attığınızda içi dolar mı? Tabi ki hayır, içine biraz çakıl taşı doldurun dolu mu?

Hayır.

İçine biraz misket koyun eğer yine dolmadıysa içine kahve koyun ki arkadaşlarınızla oynadığınız o miskeletleri birbirine vurdurmayı, öğrenmeyi,başkalarına öğretebilmeyi kahve eşliğindeki muhabbetle sunun ki paylaşmayı, sorgulamayı,düşünmeyi öğrenin. Bu niteliklerde olan insanlar aklını kullanır ve temel ilkeler edinebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu