Sağlık

Akıntı

Akıntı

Kadınların adet zamanlarına göre değişikliler vajinan akıntı olması doğaldır. Burada önemli olan akıntının miktar ve rengindeki değişimlerdir. Akıntı miktarında değişimler olan kadınlarda  kaşıntı ağrı, yanma gibi şikayetler rahim ağzında oluşabilecek bazı hastalıklara ya da  vajinan enfeksiyonlara veya işaret edebilir. Akıntı şikayeti olan kadınlardan jinekoloji muayene vajinan kültür alınarak enfeksiyona neden olan nedenler belirlenmekte ve tedavi uygulanmaktadır.

Rahim ve Yumurtalık

Rahim ve Yumurtalık İltihabı
Cinsel yönden daha aktif kadınlarda görülen  Rahim ve Yumurtalık İltihabı kasık bölgesinde hassasiyet ağrı  kötü kokusu ekşimiz peyniri andıran koku akıntı,gibi şikayetlere neden olabilmektedir..Tedavi edilmezse şiddetli kasık ağrıları, cerrahi müdahale gerektiren operasyonlara  ve kısırlığa neden olabilir.

Rahim ve Yumurtalık

 Adet Görememe Nedir?

Adet döneminin başından diğer adet döneminin başına kadar  geçecek zaman 28 günlük bir döngüdür. Bu döngü 21 gün ile 35 gün arasında değişebilir.
Kadının Üç aylık peri od süresince hiç adet görememesidir. Tiroit bezi hastalıkları, yumurtlama düzensizliği başta olmak üzere hamilelik, kilo, olarak sıralanabilinir. Adet görememenin sebebi belirlendikten sonra uygun tedavi yöntemi ile adet düzensizliğine son verilebilir.

          

Adet Gecikmesi Nedir?
Çok fazla adet görmek: Adet döneminde ilk yedi günü aşması veya adet döneminde günlük pet kullanımda artış olması olarak ta artması olarak ta tarif edilebilir. Şiddetli kanamaya bağlı olarak kansızlık ve günlük hayatta halsizlik şikâyetleri görülebilir. Bunun nedeni başta Hormonsal dengesizlikler olmak üzere rahim ağzında rahatsızlıklara ve karaciğer böbrek ya da tiroit hastalıklarına bağlı nedenler olabilir.  Jinekolojik muayene, kan ve idrar tahlili ve ultrasonografi ve gerekli görüldüğü durumlarda biyopsi ile tanı konularak hasta için en uygun tedavi ya da duruma göre cerrahi müdahale gerekebilir.  Siz de adetleriniz 21 günün  altına düştüyse çok adet görüyorsunuzdur. Eğer adet olma süresi 35 gün üzerine çıktıysa seyrek adet oluyorsunuz  demektir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu