Sağlık

A Vitaminin Faydalarını Biliyor Musunuz?

Yağda eriyen vitamin türlerinden biri olan A vitamini, bağışıklık sistemini önemli oranda destekleyerek vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktadır. A vitamini, yaygın olarak bilinen göz ve görme yetisine yaptığı olumlu katkıların yanı sıra diş gelişimi ve kemik yapısını güçlendirmekle birlikte dişeti hastalıklarına karşı da önemli oranda koruyucu özellik göstermektedir.

Baklagiller, kereviz, maydanoz ve ıspanakla birlikte balık yağı, buğday, ceviz, fıstık, portakal, domates, havuç ve kayısı gibi besin maddelerinde bol miktarda bulunan A vitamini, cilt, saç, tırnak ve cilt sağlığı üzerinde önemli etkinliğe sahiptir. Prostat kanserine karşı koruyuculuğu kanıtlanmış olan A vitamini, dünyaca saygın üniversiteler bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalar ile kontrolsüz hücre büyümelerini engelleyerek kanser oluşumunu önlediği sonuçlarına ulaşılmıştır.

A Vitaminin Faydalarını Biliyor Musunuz?
A Vitaminin Faydalarını Biliyor Musunuz?

A Vitamininin Sağlık Üzerindeki Etkinliği

A Vitaminin Faydalarını Biliyor Musunuz?
A Vitaminin Faydalarını Biliyor Musunuz?

Eksikliğinde en başta bağışıklık sisteminin zayıflaması ile pek çok hastalığa davetiye çıkaran A vitamini, gece körlüğü gibi göz hastalıkları ve dermatolojik hastalıklara neden olmaktadır. Pek çok uzman tarafından küçük yaştaki çocuklara takviye olarak verilmesi önerilen A vitamini, eksikliği ilk belirtilerini vücutta halsizlik ve yorgunluk hali olarak göstermekte. Hamile annelerde embriyonun hemoglobin üretimini desteklemesi nedeni ile önemli olan A vitamini, aynı zamanda sinir sisteminin gelişiminde de aktif rol oynamaktadır. İnsan vücudunda dinç ve enerjik olma gibi pozitif etkileri ile kendini hissettiren A vitamini, serbest radikallerin verdiği hücre zararını engelleme ve hücre yenileme gibi etkileri ile yaşlanmayı da geciktirici özelliği ile bilinir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hep çoğunlukla C ve D vitaminlerini önemseriz. En çok bilgi olduğumuz vitaminlerden iki tanesi bunlar. A vitaminin de ne kadar ne derece önemli olduğunu burada yazılanlar sayesinde farkına vardım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu