Eğitim & Kurs

2 Yıllıktan 4 Yıllık Bölümlere Sınavsız Dikey Geçiş Şartları

2 Yıllıktan 4 Yıllık Bölümlere Sınavsız Dikey Geçiş Şartları nelerdir? İki yıllık ön lisans bölümleri okuyanlar dilediği taktirde Dikey Geçiş Sınavına girerek okuduğu bölüme benzer dört yıllık bölümlere de geçiş yapabiliyor.

2 Yıllıktan 4 Yıllık Bölümlere Sınavsız Dikey Geçiş Şartları nelerdir? Dikey geçiş sınavı ÖSYM tarafından belli dönemlerde düzenlenen iki yıllık bölüm okuyanların kendi bölümlerine benzer dört yıllık bölümleri tercih etme olanağı sağlamaktadır. Bu sınava giren öğrenciler dört yıllık bölümlerden kendi bölümlerine benzer bölümleri seçebilme şansına sahip oluyor. Örneğin iki yıllık muhasebe okuyan kişiler dört yıllık İktisat, Maliye ve benzeri bölümleri tercih etme şansına sahip olmaktadır.

Son zamanlarda çokça kişi tercih edilen bu yol günümüzde bazı öğrenciler tarafından merak edilmektedir. Özelikle iki yıllık bölümlere nazaran dört yıllık bölümlerin bazı mesleklerde daha da önemli hale gelmesinden dolayı iki yıllık bölümlerden dört yıllık bölümlere geçiş isteği daha da arttı bu yazımıza 2 yıllık bölümlerden dört yıllık bölümlere geçiş şartları ve Dikey geçiş sınavı geçiş bölümlerini ele alacağız.

2 Yıllıktan 4 Yıllığa Geçiş Bölümleri DGS Geçiş Bölümleri ve Puanları Nelerdir?

Dikey Geçiş Sınavı üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun olan kişilerin 4 yıllık lisans bölümlerine devam edebilmesi için her sene ÖSYM tarafından belli dönemlerde düzenlenen sınavlardan birisidir.

Dikey geçiş sınavı bilinen alanlarda ön lisans eğitimini tamamlayan öğrencilerin uzmanlık alanını genişletmesini sağlamaktadır. Çoğu kişi Dikey Geçiş Sınavının bölümleri ve puanları hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir.

DGS ile Dikey Geçiş Nasıl Yapılır?

DGS ile dikey geçiş nasıl yapılır? Sorusuna cevap verebilmek için bu başlığı dikkatle okuyunuz DGS ile geçiş yapılan bölümleri öncelikle iyi bilmek gerekir. Bunun yanı sıra DGS geçiş bölümleri ve puanlarını da ele alarak tercih dönemini de çok iyi bir şekilde iyi değerlendirebilmek oldukça önemli bir durumdur. ÖSYM tarafından yayımlanan DGS Taban Puanları ve Kontenjanları tablosunu incelendikten sonra DGS sınavından aldığınız puan yetiyorsa başvuru yapılabiliyor.

DGS dört yıllık bölüm tercihi yaparken mutlaka bölümünüze uygun bölüm seçmeniz gerekir bu kriteri dikkate alarak seçim yapmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu